Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadar? Kaç Yıl Kullanılabilir?

Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır? Prefabrik kullanım sürelerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

No items found.
No items found.

Prefabrik evler, maliyet bakımından oldukça uygun olduğu ve kişiselleştirilebildiği için pek çok yeni ev sahibi olmak isteyen kişilerin merakını cezbediyor. Uygun fiyatından dolayı evlerin ömürleri ilk akla gelen soru işaretlerinden biri denebilir. Peki bir prefabrik evin ömrü ne kadardır? Prefabrik kullanım sürelerini ve diğer tüm faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Prefabrik Evlerin Ömrü Kaç Yıldır?

prefabrik evlerin ömrü ne kadar

Bir prefabrik evin ömrü, kullanılan malzemelerin kalitesi, bakım düzeyi ve yerel iklim gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Genel olarak, iyi inşa edilmiş bir prefabrik ev, geleneksel eve benzer bir ömre sahip olabilir. Ortalama bir prefabrik evin ömrü 50 ila 100 yıl arasında olabilir. Bununla birlikte, ister prefabrik ister yerinde inşa edilmiş olsun, tüm evlerin eninde sonunda onarım ve bakıma ihtiyaç duyacağını unutmamak önemlidir. Uygun bakım ve zamanında onarımlar, bir prefabrik evin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Prefabrik Evlerin Ömrünün Uzunluğu Nelere Bağlıdır?

Prefabrik evin ömrü, kullanılan malzemelerin kalitesi, bakım - onarım düzeyi ve yerel iklim gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle değişiklik gösterebilir. Bir prefabrik evin ömrünü etkileyebilecek temel unsurlardan bazıları şunlardır:

prefabrik evlerin ömrünü etkileyen unsurlar
 • Malzemelerin kalitesi: Prefabrik bir evin yapımında kullanılan malzemeler, ömrünü büyük ölçüde belirleyen faktördür. Hava koşullarına dayanıklı dış cephe kaplaması, çatı kaplama ve çerçeveleme gibi yüksek kaliteli malzemelerle inşa edilen evlerin düşük kaliteli malzemelerle inşa edilenlere göre daha uzun ömürlü olacağını tahmin etmek zor değil.
 • Bakım ve onarım: Uygun bakım ve zamanında onarımlar, prefabrik evler de dahil olmak üzere herhangi bir evin ömrünü uzatmak için önemlidir. Düzenli denetimler, dış yüzeyin temizlenmesi, hasarlı veya aşınmış bileşenlerin onarılması bazı bakım kalemleridir.
 • İklim Koşulları: İklim koşulları, evin ömrünü doğrudan etkiler. Örneğin Karadeniz bölgesindeki yoğun yağışlar o bölgedeki inşa edilecek evler için tehdit unsuru olabilir. Bu sebeple evi yerleştireceğiniz iklime uygun şekilde hazırlamalısınız.
 • Tasarım ve inşaat: Bir prefabrik evin tasarımı ve inşası da ömrünü doğrudan etkiler. Güçlü temellere ve iyi tasarlanmış çatı sistemlerine sahip evlerin, dış etkenlere dayanması ve daha uzun süre kullanılması daha olasıdır.

Genel olarak, iyi inşa edilmiş bir prefabrik ev, şantiyede inşa edilmiş bir eve benzer bir ömre sahip olabilir. Bununla birlikte, ister prefabrik ister yerinde inşa edilmiş olsun, tüm evlerin eninde sonunda onarım ve bakıma ihtiyaç duyacağını unutmamalısınız. Uygun bakım ve zamanında onarım pek çok şeyin ömrünü uzatır.

Prefabrik Evin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Prefabrik ev sahipleri, evlerinin ömrünü daha uzun hale getirmek için pek çok rutin bakım yaptırabilir. Bu sayede oldukça uzun yıllar kullanım mümkün hale gelir. Peki prefabrik evin ömrü nasıl uzatılır?

 • Düzenli bakım ve incelemeler yapın: Prefabrik evinizi düzenli olarak incelemek ve bakımını yapmak, sorunları büyük dertlere dönüşmeden önce belirlemenize ve çözmenize yardımcı olabilir. Bazen çok küçük gibi görünen aksaklıklar zaman içerisinde ciddi maliyetlere yol açar. Bu sebeple düzenli olarak bakım yapmak evin ömrünü uzatacaktır.
 • Yüksek kaliteli malzemeler kullanan firmaları tercih edin: Üretim aşamasından düzenleme, onarım ve geliştirmelere kadar her zaman yüksek kaliteli malzemeler kullanmak, evin ömrünü uzatacaktır. Dönemsel olarak pek çok malzeme bütçeniz için ciddi yük oluşturabilir fakat gelecekte tekrar aynı masrafların çıkmasına engel olacağı için çok daha kârlı olacaktır.
 • Prefabrik evi aşırı hava koşullarına karşı koruyun: Yoğun kar yağışı veya aşırı sıcak gibi aşırı hava koşullarına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, prefabrik evinizi korumak için çeşitli önlemler almak ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Bu önlemler, hava koşullarına dayanıklı dış cephe kaplaması, çatı kaplama ve pencerelerin yanı sıra evin içindeki sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olacak yalıtım seçenekleri olabilir.
 • İç mekanı iyi havalandırın: Uygun havalandırma, zamanla yapıya zarar verebilecek nem ve küf oluşumunu azaltarak evinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sağlığınız için de bulunduğunuz ortamdaki hava akışı uygun olmalıdır. Prefabrik evinizde herhangi bir hasar veya yıpranma fark ettiğiniz anda gerekli onarımları mümkün olan en kısa sürede yapmanız önemlidir. Benzer şekilde, elektrik veya sıhhi tesisat gibi eski sistemleri güncellemek, yapınızın verimliliğini ve ömrünü artırmaya yardımcı olacaktır.

Prefabrik Evler Sağlam Mıdır?

Prefabrik evler, çok katlı standart evler kadar sağlam inşa edilebilir. Özünde pek çok prefabrik ev, şantiye evleriyle benzer malzeme ve inşaat teknikleri kullanılarak inşa edilir ve çoğu zaman aynı yönetmeliklere tabidir. Prefabrikte kullanılan malzemeler ve inşaat yöntemleri üzerinde daha fazla kontrol mümkündür bu da daha verimli ve kaliteli yapıları mümkün kılar.

Ancak bir prefabrik evin kalitesi, üreticisinden kullanılan malzemeye ve yapım yöntemlerine kadar pek çok faktör sonucu ortaya çıkar. Yeni bir prefabrik ev almaya karar verdiğinizde geçmişte iyi referansları olan bir üreticiyi seçmek, sağlam bir prefabrik eve sahip olmanın en önemli aşamasıdır. Ayrıca, tüm geçerli bina kodlarını ve standartlarını karşıladığından emin olmak için satın almadan önce profesyonel bir müfettişe evi denetlettirebilirsiniz.

Prefabrik Evler Çevre Koşullarına Dayanıklı Mıdır?

Prefabrik evler, çevre koşullarına dayanıklı olabilir ancak bu durum kullanılan malzeme ve yapım yöntemlerine bağlıdır. Yani yapının konumlandığı bölgenin çevre koşullarına uygun bir şekilde hazırlanıp gerekli önlemler alınırsa eğer herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Genelde çevre koşullarına direnç gösteren dış cephe olduğu için burada çelik konstrüksiyon evler ön plana çıkar. Fakat bol yağmurun olduğu Karadeniz bölgelerinde ise ahşap malzemeler daha yaygın tercih edilir. Yani prefabrik yapılar koşullara göre şekillenebilir. Evin yapımı başlamadan önce gerek üretici gerek uzmanlarla bölgenin ve çevrenin yapısı hakkında konuşarak daha isabetli kararlar alabilirsiniz.

Prefabrik Evlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Prefabrik evin bakımı, herhangi bir ev tipinin bakımından çok da farklı değildir. Prefabrik evinizi korumak için dönemsel olarak şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 1. Dış cepheyi temizleyin: Prefabrik evinizin dış cephesini düzenli olarak temizlemek, dış faktörlerden korumaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.
 2. Çatıyı koruyun: Çatı, prefabrik evinizin en önemli bileşenlerinden biridir ve ömrünü uzatmak için uygun bakım şarttır. Bu bakımlar, çatının temizlenmesini, hasarlı kiremitlerin veya kaplamanın onarılmasını, olukların ve iniş borularının düzenli olarak temizlenmesini içerir.
 3. Temeli koruyun: Temel bir evin tüm yapısını destekleyen unsurdur bu nedenle düzgün bir şekilde korumak önemlidir. Bu durum, temelde oluşabilecek çatlak veya diğer hasarlar açısından düzenli kontrol edilmesini ve gerekli aksiyonların hızlı bir şekilde alınması anlamına gelir.
 4. Gerekli onarımları ve geliştirmeleri yapın: Evin ömrünü uzatmak ve verimliliğini artırmak için düzenli olarak gerekli onarımları ve geliştirmeleri yapmak önemlidir. Tesisatın düzenli olarak kontrolünden yenilenmesine kadar ev için gerekli tüm düzenlemeleri vaktinde yapın.

Prefabrik Evlerin Periyodik Bakımı Var mıdır?

Diğer ev türlerinde olduğu gibi prefabrik evlerin de ömrünü uzatmak için periyodik bakımlara ihtiyaç duyar. Bir prefabrik ev için gerekli olabilecek rutin bakımlar genel olarak aşınma, yıpranma ve şişme gibi durumları önlemek için düzenli denetimler, temizlik ve onarımı içerir. Evinizin daha uzun süre sorunsuz kullanımı için göz bebeğiniz gibi sahiplenmeniz ve bu tür angarya olarak görülen işleri hobi olarak düşünmeniz süreci sizin için kolaylaştırır.